gemelo98 gemelo98
  • 24-10-2018
  • Mathematics
contestada

Fernando was at the store and i had to buy 4 items but each item cost 1.99 how much did everything cost?

Respuesta :

just4lilyv just4lilyv
  • 24-10-2018

Answer:

$7.96

Step-by-step explanation:

4 times 1.99 equals 7.97

Answer Link
h31124 h31124
  • 24-10-2018

Answer:

$7.96

Step-by-step explanation:

since each item cost $1.99 you can multiply by 4

4(1.99)= 7.96

or you can add 1.99 together four times

1.99+1.99+1.99+1.99=7.96

Answer Link

Otras preguntas

Which is the correct answer!!!
Learning task 4 Directions: Compose clear and coherent sentences using the adverbs of manner,place,and time that you found above
the strongest man in the world
Which of the binomials below is a factor of this trinomial? x2 + x-20
Does anyone know the answer to this one as well?
The following two right triangles are similar.If side PQ = 42, side LM = 28, and side QR = 24, what is the length of side MN? a. 16 b. 10 c. 13 d. 14
An investment that costs $28,000 will produce annual cash flows of $5,600 for a period of 6 years. Further, the investment has an expected salvage value of $3,3
Base your answers the questions below on the information provided and your knowledge of biology. Ocean-dwelling (marine) iguanas and land iguanas inhabit the Ga
Shawn and Dorian rented bikes from two different rental shops. The prices in dollars, y, of renting bikes from the two different shops for x hours is shown. Sho
What do I do helppp I’ll give Brainiest