akemble3584 akemble3584
  • 24-10-2018
  • Mathematics
contestada

Ribbon candy costs $2.50 per foot.How many feet ca you buy if you have $11.25

Respuesta :

gxwang2025 gxwang2025
  • 24-10-2018

Answer:

4.5 ft

Step-by-step explanation:

11.25/2.5=4.5 so you can buy 4.5 feet

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

To celebrate a victory, a pitcher throws her glove straight upward with an initial speed of 5.0 m/s. How much time does it take for the glove to return to the p
Juan sells banana bread by weight. He cuts a 1-lb loaf of banana bread into 6 equal slices. He wants to complete the table showing the total weight for the vari
How might a sinus infection affect the rest of the respiratory system?
According to your textbook, which group of economists is most likely to argue that markets are well-functioning and therefore markets should be responsible for
What gas makes up 73% of earth's atmosphere?
A pole that is 3.3 meters tall casts a shadow that is 1.36 meters long. At the same time, a nearby building casts a shadow that is 47.75 long. How tall is the b
Leon knocked at the old carved door with its symbols of the Lamb. While he waited he looked up at the twin bells from the king of Spain with the last sunlight p
I need the value of y-2(4 + 3y) = -2(4 + y)​
What's the difference between a GED and a Diploma?
what is the rate of change of the linear function that has a graph that passes through the points (2, 9) and (-1, 3)