ashleibrown22 ashleibrown22
  • 24-10-2018
  • Mathematics
contestada

four students spent $12 on school lunch. At the rate, find the amount 10 students would spend on the same school lunch.

Respuesta :

squawk1738
squawk1738 squawk1738
  • 24-10-2018

Answer:

1 each of student

Step-by-step explanation:


Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-10-2018

Answer:

If four students spent $12 each, that means that there was $48 spent in total. So 10 students spending $12 each would mean that altogether those 10 students spent $120.



Now if you're saying that each of the students paid $3 and collectively paid $12, that means that all tean students paid $3 and in total they paid $30.

Hope this helps :)


Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

What the estimaye of 20772
Adjetivo que describen a Simón Bolívar
Samantha practices the flute for 4 1/2 hours each week. How many hours does she practice in a month?
Whist are the solution of log(t-3)=log(17-4t)
The Taylor family want to go on holiday for two weeks
A high fever causes an enzyme to lose its three dimensional structure and function. which bonds are broken when a protein denatures?
True or false all triangles have three angles, or all triangles have four angles.
The perimeter of a square is in p inches. Write expressions, in terms of p, for the length of the side of the square and the area of the square.
do proteins form channels in cell walls
LeAnn is purchasing.giftwrap for a box that measures 8 inches long, 6 inches wide, and 6 inches tall. Calculate the total area of the box that will be covered i