lolypopmaria lolypopmaria
  • 25-10-2018
  • Mathematics
contestada

luke has $139 to spend and he has already spend $121.He wants to buy hamburgers buns,b,that each cost $4.write an equation

Respuesta :

beanieboo924 beanieboo924
  • 25-10-2018

$139 - $121 = $18

(139-121)  / 4 = b


BTW

he would only be able to buy 4 buns because he only has $18 dollars left and 4 buns x 4 dollars = a total cost of 16 dollars so

Luke would only be able to buy 4 buns and have $2 left over

Answer Link

Otras preguntas

Which is an example of a power delegated to Congress in the Constitution? o the power to regulate interstate commerce o the power to register voters for electio
I NEED HELP! Write an acrostic poem that answers this question: What were the causes of WW1? Each line needs to be a sentence! HURRY!
Has anyone has the answers for Physical Education # 11 cross word and the word search? ​
¿Cómo ___ «el cordero» en inglés? a. se dicen c. se dice b. se hace d. se hacen
10. Which of the following events CAUSED Texas to secede from the Union?​
The advantage of crop rotation was which of the following?
How does the president’s power as chief executive provide the opportunity to shape implementation of laws passed by Congress and to affect court decisions for y
How would I do this? Evaluate the expression: ₉P₄
POSSIBLE POINTS: 10 Highlight the adjective in the sentence. The hard rain soaked the trees with water.
HELLLLLP I AM RUNNIG OUT OF TIMEEEEEE I WILL MARK YOU BRILLLLLLLL