jkersen5140 jkersen5140
  • 25-10-2018
  • Mathematics
contestada

Five roses cost $55 what will 4roses cost

Respuesta :

emily94213 emily94213
  • 25-10-2018

Answer:

$44

Step-by-step explanation:

Since 55/5=11 each rose is equal to 11 dollars. Since you want only four of the roses, you would multiply 4 by the cost of each rose ($11) so 4 roses would cost $44.

Answer Link

Otras preguntas

All of the following were lucrative industries in New England EXCEPT A) fishing B) fur trading C) ship building D) slave tradig
After the passage of the 1965 Immigration Act, where did most immigrants to the United States come from? Canada and Vietnam Latin America and Asia southern and
The United States went to France's aide during their revolution. True or False.
how does Laius die in Oedipus Rex
8/100 down from 5.71
In a market economy, a high price will usually cause
can u guys help me 2 question? please how are the inferior courts further divided? and which is the only court mentioned in the consitution
At a pet store, it costs $5 to wash a cat and $7.50 to wash a dog. Last week the store made $60 from washing cats and dogs. If 6 cats were washed, write and sol
Angela incorrectly claimed the equation 18-9x=2 represent the following description the difference of nine times a number 8 is too write the correct equation wh
The copy machine in your office can produce 22,400 copies in 7 hours. How many copies can it produce in 21 hours?