darkpain6851 darkpain6851
  • 22-11-2018
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 4 pints of ice cream cost $10.08. How much would 30 pints of ice cream cost?

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 22-11-2018

Hi!

We will solve this using proportions, like this:

4 pints cost 10,08

30 pints cost x

__________________

x = (30 * 10,08)/4

x = 302,4/4

x = 75,6

30 pints of ice cream cost 75,6$.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

(APEX)Before World War 1, France and Russia had a military alliance. This meant that each country promised to support the other in the event of war. In 1914, Ge
A radius of the base cone is 3cm and altitude is 9cm calculate the volume.​
Simplify 3(x + 2) + 4(x - 5) A. 7x - 3 B.7x - 14 C.7x + 26
the average age of a husband,his wife and daughter three years ago was 27years and that of the wife and daughter five years ago was 20years.husband's present ag
Name Perfect squares
Which expression is equivalent to 28p^9 q^-5/12p^-6 q^7
How is solving for speed similar to solving for time?
How many americans died in the revolutionary war
what is the exact solution of 2e^x=14?
Which of the following set the first minimum wage? The Taft-Hartley Act of 1947 The AFL-CIO The Norris-LaGuardia Act of 1932 The Fair Labor Standards Act of 19