busychickn748 busychickn748
  • 22-11-2018
  • Mathematics
contestada

If peanuts cost $6.59 per pound how much would it cost to buy three and a half pounds of peanuts

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 22-11-2018

Hi!

All we need to do in this case to multiply these two numbers, like this:

3,5 pounds * $6,59 per pound = $23,065

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Why is the pressure on the left atrium high?
what is 6 minus 4 over seven
An argument should be supported by reasons and evidence. Select all the sentences that support rhe argument for a government-funded space research and developme
How is an empire different than a typical civilization/state
Most of New Zealand has what type of climate?
qué colores prefiere carlos para el traje?
From 2004 to 2014, the amount of money invested in renewable energy worldwide increased from $39.5 billion to $214.4 billion. What was the percent increase of m
Hot and cold Glassware A. looks different;hot glassware is red and cold glassware is blue B.Looks exactly the same C.Looks different; hot glassware is opaque
How do you find percent increase and decrease
Navah writes out the chemical equation for photosynthesis. She includes two reacting molecules to the left of the arrow and two resulting molecules to the right