emmanuelosiele emmanuelosiele
  • 25-11-2018
  • Mathematics
contestada

At the Grocery stores, a six-pack of bottles water costs 2.88. How much does each bottle cost?

Respuesta :

hannah2612 hannah2612
  • 25-11-2018
.48 cents per bottle
Answer Link
Salsabil10
Salsabil10 Salsabil10
  • 25-11-2018
Do 2.88 divided by 6
You will get 0.48 for each bottle of water.
$0.48 = 1 bottle of water
Answer Link

Otras preguntas

What major ideas from european political thinkers were adopted by the founding fathers?How do these ideas affect our concept of government
How did the Civil War speed up America’s industrialization?
A solid figure has 5 faces, 8 edges, and 4 vertices. What figure is it?
Which Of The Following Is Not A Government Debt Instrument? ... Which One Is Not A Government Bebt Instrument? T-bill, Fib, Pib, Tfc, Dsg, ...
What prompted Portugal to eventually grant Angola its freedom?
Diego Riviera pained a mural in Detroit. Do you know examples of murals by other famous artists in the US?
In Bolívar’s opinion, if his country gave Napoleon a friendly reception it would A. be beset by misfortune. B. become a great power in South America. C. become
What social class expanded as a result of industrialization?
Pleas please help! Solve for d. 3/15 - d/5 = 5/6 + d/3
Is this a complete sentence, a sentence fragment, or a run-on sentence? Our dog seems thrilled; my sister just gave him a treat. A. complete sentence B. run-on