zasova zasova
  • 24-01-2019
  • Mathematics
contestada

a 5-ounce can of tuna costs $0.90. a 12-ounce can tuna costs $2.40. which is a better buy?

Respuesta :

hushehady
hushehady hushehady
  • 24-01-2019

12 oz :)

Step-by-step explanation:


Answer Link
watsonjessica751 watsonjessica751
  • 24-01-2019

Answer:

the 12 ounce can

Step-by-step explanation: you get more bang for your buck


Answer Link

Otras preguntas

solve the equation x+1<5 #
Which system of government did the constitution create in the United states
how do I find out how to decompose 3/10
A group of words that includes a subject and verb and makes sense on its own is a
identify each as an expression or an equation y-5=2
What is equivalent to 4 7? What is the answer
The water cycle is also referred to as the _______ cycle
test worth 75 points;test score of 96%
distribution of expenses for sales of 240,000 ace manufacturing company how many dollars were spent for operating expenses
Please help need help before 1/22/2015 Simplify the expression. 5 + 3 • 6 A. 23 B. 24 C. 38 D. 48