helloitschump0vfdz
helloitschump0vfdz helloitschump0vfdz
  • 25-01-2019
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP!!!
Unicorn sales amounted to $4,480,000,000,000 in 2015. If 1.4 x 10^7 unicorns were sold that year, what was the cost per unicorn? Write your answer in scientific notation.

Respuesta :

edyg144 edyg144
  • 25-01-2019
sinc you're looking for cost per unicorn you do total made by number of unicorns sold

4,480,000,000,000/14,000,000= 32,000

so that means each unicorn is 32,000$.
Answer Link

Otras preguntas

19.   In which of the following sentences is the word down used as an adverb?      A. Just as she was standing to give her presentation, Ashlee fell down.B. The
Suzanne bought 50 apples at the apple orchard.she bought 4 times as many red apples as green apples.how many more red apples then green apples did Suzanne Buy
What kinds of change did church critics want to make?
If you wanted to improve your health by making better lifestyle choices, what are five choices that you could make?
Why do women in Japan represent 50 percent of the workforce but make up only 10 percent of the managerial positions?
What branch of government governs us territories
which best relates cells and viruses
what is the least common facter of 10 and 6
what are the eight business functions
The first part of the Beowulf excerpt describes the rise of King Hrothgar after the previous king's death. What part of Freytag's pyramid best fits this section