tayjohnson0042
tayjohnson0042 tayjohnson0042
  • 25-01-2019
  • Mathematics
contestada

Sam bought 2 pears and 3 apples for $5.39. One pear is the same price as as 4 apples. What is the cost of 1 apple?

Respuesta :

wrestle160lax55 wrestle160lax55
  • 29-01-2019

Answer:

The cost of 1 apple is $0.49

Step-by-step explanation:

One Pear = Four Apples

2 Pears + 3 Apples = $5.39

Two Pears = Eight Apples

8 Apples + 3 Apples = 11 Apples = $5.39

$5.39 / 11 Apples = $0.49 per apple

Answer Link

Otras preguntas

Wants does factor mean.
What is 423.408 rounded to the neatest hundredth
A rectangular room is 6 yards long an 12 feet wide.  Find the perimeter in feet.  Then find the perimeter in yards.
What is 423.408 rounded to the neatest hundredth
What is 1280 billion devided by 47.9%
When did Silk get discovered
What is 9/10-3/5 in fractions
What is 1280 billion devided by 47.9%
Calcium hydroxide reacts with a substance to produce calcium carbonatename the substance
How did Great Britain threaten manifest destiny