kamora80
kamora80 kamora80
  • 23-02-2019
  • Mathematics
contestada

The group members price the muffins at $15 per dozen. What is the price per muffin?

Respuesta :

annarosehardy
annarosehardy annarosehardy
  • 23-02-2019

Answer:

$1.25 per muffin

Step-by-step explanation:

Take 15 divided by 12 because a dozen equals 12.

15/12=1.25

Answer Link

Otras preguntas

What is the equivalent fraction of 20/100
65% of what number is 39?
Time-study analysis could best be summarized by which of the following descriptions?
1.7million to 3.1million is what percent increase?
Which of the following sentences is grammatically correct? A. He couldn't find his baseball glove, it was under a pile of clothes. B. He couldn't find his baseb
what are the 5 forces that cause erosion?
Louis wants to carpet the rectangular floor of his basement. The basement has an area of 864 square feet. The width of the basement is Ask Your Teacher its len
Please help me answer these questions about graphs :)
show that x+3 is a factor of f(x)=3x^4-3x^3-36x^2
Which central European nation, after changing from a communist to a democratic government, peacefully voted in 1993 to no longer remain a single country? A Pola