alyssaupson5699 alyssaupson5699
  • 24-02-2019
  • Mathematics
contestada

3. If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce?

A. $2.59
B. $3.60
C. $.45
D. $.15

Respuesta :

dgoldenberg777
dgoldenberg777 dgoldenberg777
  • 24-02-2019

Answer: the answer is c) $.45

Step-by-step explanation:  to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45

Answer Link

Otras preguntas

What kinds of lipids make up the bilayer that forms a cell membrane ?
Although the Constitution was ratified by the required number of states, it was important that __________ also ratified the Constitution because __________.
what was the main cause of the French and Indian war? A: France was mistreating it’s colonists B:France and Britain declared war on Spain, wanting the gold spai
Which of the following statements is true about biomes? A. Geographic location is not one of the three main ways biomes are classified. B. Geographic location h
Which factors cause kinetic energy to increase? increases in mass and decreases in velocity increases in mass and velocity decreases in mass and velocity decrea
You have 2 positive numbers. One number is one/fifth of the other number. The difference between the two numbers is 160, find the numbers.
who told king Ptolemy that ''there is is no royal way to learn geometry
Please help I’m stupid
C. describe the process by which the court grants a writ of certiorari
What does Anne bring with her from the asylum? A. a rusty trunk B. a letter C. a broken bag D. a doll From Anne of Green Gables