lekepius1251 lekepius1251
  • 26-02-2019
  • Mathematics
contestada

At the supermarket, gum is sold in packs of 8 pieces each . One pack of gum cost$ &1.92. What is the unit cost per piece of gum?

Respuesta :

MsRay
MsRay MsRay
  • 26-02-2019

Answer:

$0.24

Step-by-step explanation:

Given that one pack of gum costs $1.92 and is sold in packs of 8 pieces, find the unit cost, or the rate per piece of gum, can be found by dividing the total cost by the number of pieces:

1.92/9 = $0.24 per piece

Answer Link

Otras preguntas

a large body of rock or gas that orbits the earther
48 fl oz=      c           what is the answer
what is the perpendicular adjacent sides in the triangle
What is the compound of the way someone will do your hair
NaHCO₃ is a. a strong acid b. a strong base c. a weak acid d. a weak base e. a salt (made from an acid and a base)
Explain why spiders and ticks aren't insects
What is 1/2 of a liter in mL?
Determine whether these functions are invertible. Find inverses of the invertible functions. (a) f(x) = x−2. (b) f(x) = x^{2}, where x ∈ R. (c) f(x) = x^{2}, wh
what famous ancient greek mathematician came up with an approximate value of pi by circumscribing and inscribing circles in and around regular polygons?
how does data help us make decisions?Ask your question here