Mmmaadddiee
Mmmaadddiee
26-02-2019
Mathematics
contestada
Can you please help me with this question?
Respuesta :
ahmedu02
ahmedu02
26-02-2019
She can buy 5.75 pounds that cost $9.89
1 pound cost $1.72
Quarter pound cost 1.72/4= $0.43
10/0.43= 23r0.11
23*0.25(quarter pound)=5.75 pounds
5.75*1.72= $9.89
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 84+ )
Otras preguntas
Which was a consequence of the Haymarket Square Riot? A.eroded support for the Knights of Labor B.boosted support for the Knights of Labor C.eroded support fo
What happens if two sound waves having the same frequency interfere in phase? A) The amplitude of the resultant wave is less than the amplitude of the two indiv
You work 40 hours/week for 52 weeks and are given the option to be paid hourly or to go on salary. In which situation will you earn the most? $30,000/year $15.
In Ancient Egypt, precious materials like gold and ivory were usually used in making A.jewelry. B.wall paintings. C.buildings. D.monuments.
what conclusion can you draw about the settlement of major cities
Early leaders of the United States who preferred a strong role for the central government became the first members of the Democratic-Republican Party American
Point R has coordinates (1,3) and point S has coordinates (6,y). If the distances from R to S is 13 units, what are the possible values of y?
1. A virus is unlike an organism in that the virus (1 point) contains DNA. contains RNA. reproduces in a short time. cannot reproduce outside a living cell.
what's 0.00045 in scientific notation
What term identifies the name of cords and knots of various colors used by the Inca to keep tax and census records?