username101101 username101101
  • 22-04-2016
  • Mathematics
contestada

at a local fruit stand , Luisa spends $3.96 for 2 pounds of strawberries. how much can she expect to pay for 4 pounds of stawberries?

Respuesta :

yoursister yoursister
  • 22-04-2016
$3.96 for 2 pounds. 4 pounds is twice as much as 2 pounds, or 2x.
Therefore, 2(3.96) = $7.92
Answer Link
Blast
Blast Blast
  • 22-04-2016
Simple 3.96*2 = $7.92 for 4 pounds of strawberries
Answer Link

Otras preguntas

Which sentence uses commas correctly?
Jeff wants to add something to his Can Do Circle, so he has decided to try out for lacrosse for the first time. What is Jeff's Explorer voice most likely to say
How is pandemic flu different from seasonal flu? It is caused by bacteria. It can cause widespread death. It may seriously impact healthy adults. It has a vacc
What is the measure of ∠N? ° quadrilateral KLMN with angle K of 75 degrees, angle L of 104 degrees, angle M of 59 degrees
A box has dimensions of 14 inches long, 1.5 feet wide, and 7 inches high. What is the volume of the box?
How did European competition for colonies affect Africa? Use the following four concepts as the basis for your argument and provide examples and supporting deta
how far away is mars from earth in inches
At the veterinarian’s office, terri learned that her dog weighed 4 times as much as her cat. Together the pets weighed 40lbs.how much did The dog weigh
How can MAs apply this knowledge to support patients wanting or needing to lose weight?
In an experiment, a scientist makes a radioactively labeled probe using viral DNA. She then discovers that the probe hybridizes to a small segment of DNA isolat