hellokityy13 hellokityy13
  • 23-04-2019
  • Mathematics
contestada

Jake bought 4 1/2 pounds hamburger for the cook out. How much did it cost him if hamburger is $1.80 per pound​

Respuesta :

Blonde202
Blonde202 Blonde202
  • 23-04-2019

Answer:

8.10

Step-by-step explanation:

4 times 1.80 equals 7.20

1/2 times 1.80 equals 0.90

7.20 plus 0.90 equals 8.10

Answer Link

Otras preguntas

Definition writing is most common in which of the following forms? a. essay b. paragraph c. sentence
7.5% of what number is 21? Plz explain how to solve
Use these clues to guess the mystery number. It is an odd number. It is greater than 142. It is less than 156. Rounded to the nearest ten, the rounded value is
a substant forms when positively charged particles and negativily charged particles attract each other the substance is?
What car company has the slogan 'Built To Last'?
separation of powers protects against tyranny because
Find the product. 0.4(0.03) 12 0.12 0.012 0.0012
What did the Inuits wear?
r-12 evaluate if r= negative 3
Roosevelt separates the participants of the conflict into three main categories: hero villain, and victim. according to the four freedoms speech who is the vict