sanchitcoolcham5503 sanchitcoolcham5503
  • 25-04-2019
  • Mathematics
contestada

At a store, Susan selected a pumpkin that weighed 35.2 ounces. Pumpkins cost $1.80 per pound. There are 16 ounces in 1 pound. How much did Susan's pumpkin cost?

Respuesta :

grace200452 grace200452
  • 25-04-2019

$3.96 i think i just did the math

Answer Link

Otras preguntas

find the equivalent to x^7
Beau has 3 orange picks for every 2 green. If there are 25 picks in all, how many picks are orange?
if 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96 how much would one pound cost
WHICH PROCESS OCCURS WHEN OCEAN WAVES DROP SEASHELLS ON A BEACH? condensation deposition classification or rotation
Why was the migration of the Aryans to India so importatnt
Which of the following contributed to the United States’ decision to enter the war? a. extensive experience with trench warfare b. fear of a poison gas attack c
Need help! Express 86% as a fraction in its lowest form. Do the same with 80%,59% and 98%
Explain why internet sites like Wikipedia are controversial research sources
A lawnmower runs on gasoline.what type of energy transformation takes place in its engine?
19. Lavina wants to buy a rocking chair for $160. She will pay 10% down and pay the rest in six monthly installments. What will be the amount of each monthly pa