footboy1911 footboy1911
  • 22-05-2019
  • Mathematics
contestada

A Package of 10 pens cost $5. Ms.Jackson spent $45 on pens for her office. How many pens did she buy?

Respuesta :

maryannestacy
maryannestacy maryannestacy
  • 22-05-2019

Each pack costs 5 dollars so you take 5 times 8 to get 45 dollars. Then you take to 8 and times it by 10 to get a total of 80 pens

Answer Link

Otras preguntas

The two brothers sent to Moravia to help the people were: Methodius Rastislav Vladimir Constantine
What geographical feature accounts for why Camel caravans were an important innovation in trade in West Africa?? Niger River Atlas Mountains Sahara Desert M
The data below shows the number of kilowatt hours of electricity used by the tenants of a small apartment building in a given month. What is a cumulative table
what is the value of 4p-2, when p=8
This—dost thou doubt—Sweet— Then have I Nothing to show But Calvary— What does the word “Calvary” most likely suggest? The speaker considers love akin to religi
Which of the following groups was not targeted by the Ku Klux Klan in the 1910s and 1920s? immigrants Protestants Catholics Jews
The following balanced equation shows the formation of ethane (C2H6). C2H2 + 2H2 mc022-1.jpg C2H6 How many moles of hydrogen are needed to produce 13.78 mol of
who was the author of the original book amos fortune
An athletes diet should consist of
write an example of an algebraic expressions that always has the same value regardless of the value of the variable. Need help with hw please