Jikook15
Jikook15 Jikook15
  • 22-08-2019
  • Mathematics
contestada

A Baker makes 4 dozen muffins in 5 hours. He sells all but 3 of the muffins in that time. How many muffins did the baker sell per hour?

Respuesta :

Anonymous143 Anonymous143
  • 22-08-2019
9 muffins per hour because 48 minus three is 45 . 45 divides by five is 9
Answer Link

Otras preguntas

Essay on importance of teaching in our daily life
The store charges $10.20 for a case of 24 bottles of natural spring water. What is the unit price for one bottle
Solve for w. 4=11w-9w Simplify your answer as much as possible
How did John and Abigail view southern colonists?
at a picnic there are 7 pieces of fruit for every 4 vegetables if there are 28 pieces of of fruit how many vegetables are there?
what 2 goals of economic do u think are the most important? Explain why.
APWH In the 1st century through 12th century CE, what were the universal religions and what does universal religion means?
Menciona tres ejemplos que indiquen diferencias entre los emos y los hipsters
Business revenue is?
If a company produces, promotes, and sells bags made of recycled paper, which concept is it using?