essencefox12 essencefox12
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

36lbs of potatoes cost 216 how much would it cost for 39lbs

Respuesta :

vanessaakaraiwe123
vanessaakaraiwe123 vanessaakaraiwe123
  • 21-10-2019

Answer:

234 dollars

Step-by-step explanation:

So we would calculate the price of 1 Ib: 216/36 = 6 dollars per Ib

39 Ibs = 39 * 6 = 234 dollars

Answer Link

Otras preguntas

Would Charles I have had a different fate if he had been king of another contry in western or central Europe?
true or false the more mass an object has the greater the acceleration when a force is applied
In what way was the restoration of an independent korea complicated
Suppose \vec{F}(x,y) = -y \sin(x) \vec{i} + \cos(x) \vec{j}. (a) Find a vector parametric equation for the parabola y = x^2 from the origin to the point \left
You are 5 feet tall and cast a 10-foot shadow. a flagpole nearby casts a shadow that is 28 feet. which equation can you use to solve for the height (h) of the f
joan was asked to draw a right triangle how many right angles are in a right triangle
The graph shows how the momentum of a motorcycle changes with time. What is the resultant force on the motorcycle?
Select All That Apply What happened following the decision in Brown v. Board of Education? A. Most Southern communities refused to integrate schools. B.
how can 9+3 =12 help you solve 12-9?
A volume variance is the difference between overhead at maximum production volume and that at the budgeted production volume. a. True b. False