pompalarissa1234 pompalarissa1234
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

If you can buy one package of
strawberries for $3, then how many can
you buy with $9?​

Respuesta :

punnyfriends6
punnyfriends6 punnyfriends6
  • 21-10-2019

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Answer Link
jazxie
jazxie jazxie
  • 21-10-2019

Answer:

you can buy 3 packages

Step-by-step explanation:

1 package = $3

1×3=3

2 packages= $6

2×3=6

3 packages=$9

3×3=9

Answer Link

Otras preguntas

Solve the Following linear equation for X. 5x-2+x=9+3x+10 X=
Suppose the diameter of a circle is 6 units. What is its circumference?
Radical expressions Help pls multiple choice
Which expression is equivalent to RootIndex 3 StartRoot StartFraction 10 x Superscript 5 Baseline Over 54 x Superscript 8 Baseline EndFraction EndRoot? Assume x
I need help ASAP please (choose a answer)
A baker made 9 trays of cupcakes and 2 pans of brownies. Each cupcake tray makes 12 cupcakes, and each brownie pan makes 48 brownies. The baker estimates he mad
Which character in Fever 1793 changed the most?
Energy from the sun heats the earth. As air near the ground is heated, it rises, then cools as it moves higher, then eventually sinks back to the ground. This c
Greg has two number cubes, each numbered from 1 to 6. He rolls both cubes at the same time. What is the probability that the total of his roll will equal 2?
9. The scale on a city map is 3/4 inch represents 1/8 mile. How many inches per mile are represented by the scale on the map? A. 3/32 inch per mile B. 6 inches