kekedrake0647 kekedrake0647
  • 23-10-2019
  • Mathematics
contestada

13) 6 batteries cost 13 dollars​

13 6 batteries cost 13 dollars class=

Respuesta :

evanc7515
evanc7515 evanc7515
  • 23-10-2019

Answer:

$2.17 per battery

Step-by-step explanation:

RATE: 6:13

A unit rate is a rate with 1 in the denominator. If you have a rate, such as price per some number of items, and the quantity in the denominator is not 1, you can calculate unit rate by dividing each term by the lower number to make it 1.

Divide 13 by 6

$2.17 a battery

UNIT RATE: $2.17:1

I'm always happy to help :)

Answer Link

Otras preguntas

national day should not be limited only in the capital​
Describe two features of vagabondry in the Elizabethan era. please help me
Help please! I will mark brainliest : Promise!! Question:Write a letter tofriend explaining yourfamily are best in your community or locality.( No need of fu
given g(x) = x square -7x + 1over4 show that the least possible value of g(x) is -12
9 square root 3 divided by 3 square root 3
SOLVE FOR X. pls i need help
Can somebody please help me and give me the answer to example 2
What is the ability of the body to function successfully and efficiently during physical activity?
​ 9 8 a + 4 8 a − 5 8 8 9 ​ a+ 8 4 ​ a− 8 5 ​ A 138a−58 8 13 ​ a− 8 5 ​ B 58a−58 8 5 ​ a− 8 5 ​ C 811a+14 11 8 ​ a+ 4 1 ​ D 78a+85 8 7 ​
Which equation shows the zero property of multiplication A. 4×0=0B. 9+9+9=3×9C. 3×6=6×3D. 5×1=1​