emiliamancilla70
emiliamancilla70 emiliamancilla70
  • 23-10-2019
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.30 per pound. Which
equation best representhe y, total cost of x
pounds of apples?​

Respuesta :

InvictusPain4777
InvictusPain4777 InvictusPain4777
  • 23-10-2019

Answer: The equation would be 1.30x = y

Step-by-step explanation: x = pounds of apples and y = total cost

Let's say you bought 2 pounds of apples. The equation would be 1.30(2) = $2.60. Makes sense?

Answer Link
MyBrainIsThinking
MyBrainIsThinking MyBrainIsThinking
  • 28-04-2021

Answer:

The equation would be 1.30x = y

Step-by-step explanation:

Cause I'm built different.

Answer Link

Otras preguntas

how long will it take a seal swimming at a speed of 8 miles per hour to travel 52 miles
what was the most challenging problem kranz had?
how many grams are in 3.3 moles of potassium sulfide , k2s
MC)Which of these people or groups pushed hardest for strong protections for emancipated slaves' civil rights? the Populist Party the Freedmen's Bureau Pre
The circle above has a radius of 7 cm. What is the area of the circle? Use = 3.14. 43.96 cm2 153.86 cm2 21.98 cm2 307.72 cm2
Why is it important to watch for sequencing clues?
Salt deposits form on a car in the winter. Over time, the salt covers more of the car. Is the salt alive? A. Yes, salt deposits are alive because they maintain
23% of 75 is what number?
How would you write X ^2/3 into a radical form?
How did the Federalists respond to the criticisms of the Constitution made by the anti-Federalists?