Samara1212
Samara1212 Samara1212
  • 24-10-2019
  • Mathematics
contestada

Mrs. Sisneros bought 3 yards of ribbon for 1.50.How much would 5 yards of the same ribbon cost?

Respuesta :

mayap1396
mayap1396 mayap1396
  • 24-10-2019

Answer:$30

Step-by-step explanation:

Divide 5 from 1.50 and get $30

Answer Link
avarosecosta avarosecosta
  • 24-10-2019

Answer:

Step-by-step explanation: ok so first you need to divide 1.50 by 3 to get the unit cost of a yard of ribbon. The answer is .75. Then you must multiply .75 by 5 to get 3.75 to find the cost of 5 ribbons

Answer Link

Otras preguntas

A square base of a pyramid has dimensions 5 yards by 5 yards. The height of one of the triangular faces is 12 yards. How can you find the surface area of the py
Mention a possible danger of injecting a healthy person with adrenalin after he has eaten a large meal​
What does it mean to Appeal to ethics
Ursula has a new team member, Tom, who came from another worksite. Tom is constantly trying to make new suggestions and explain how things used to work his old
I need help with this
2. It’s the first time that I have ever talked to a foreigner. => I have ...................................
2. The force of impact is
Mateo, vas a ________ el carro a tu tío mientras yo voy a ________ a tu hija. Él necesita su carro. devolver; cuidar recoger; llevar pasar; poner depositar; lee
Solve for x in each of the following equations. A) X + 2 = 8 B) - 5 - 4x = -21 C) 13 + 5x = 34 + 2x
a jet flew 2660 miles in 4.75 hours. what is the rate of speed in miles per hour? (the proportion would be 2660:4.75::x:1 set the proportion in fractional form