jt3856052 jt3856052
  • 21-11-2019
  • Mathematics
contestada

A Store Sells 8-foot boards for 2.40 each.What is the cost per foot​

Respuesta :

zubaidahalsaudi zubaidahalsaudi
  • 21-11-2019

Answer:

0.3

Step-by-step explanation:

2.4 divided by 8

Answer Link
elizamarieh elizamarieh
  • 21-11-2019

Answer: $0.30 per foot

Step-by-step explanation: 2.40 divide 8 = 0.30

Answer Link

Otras preguntas

Need help on #21 please
the floor plan is 22' in length, and 12' in width. What is the ratio of the length of the room to it's area? where Area = Length x Width
Determine whether you would take a census or use a sampling to collect data for the study described below. If you would use a​ sampling, determine which sampl
At the city museum, child admission is $5.70 and adult admission is $9.40 . On Friday, three times as many adult tickets as child tickets were sold, for a total
If you are breathing rapidly and unable to talk normally during exercise, you should immediately Stop and notify your doctor Drink more water Go inside to rest
Broccoli costs $1.50 per pound at a store. How much money does 32 ounces of broccoli cost?
Adam cut a piece of string 42 inches long into 2 pieces. The ratio of the length of the 2 peices is 3:4, what is the length, to the nearest inch, of the shorter
Select the correct answer. Which word or phrase correctly completes this sentence? Vamos ________ parque a las cinco de la tarde. A. de los B. al C. a la D.
Which word refers to the smallest functional unit of living thing
HELP FAST 5 POINTS AND A EXTRA 20 POINTS TO BRAINLIEST ANSWER