arly91
arly91 arly91
  • 21-11-2019
  • Mathematics
contestada

Ryan spent $26.32 on 8 gallons of
gas. How much would he spend
for 20 gallons?

Respuesta :

rachelblaiir
rachelblaiir rachelblaiir
  • 21-11-2019

Answer:

$65.80

Step-by-step explanation:

Divide 26.32 by 8 to find how much is in one gallon.

26.32÷8=3.29

So it's 3.29 per gallon.

Multiply 3 29 by 20.

20×3.29= 65.8

So he would spend $65.80

Answer Link
baya2
baya2 baya2
  • 21-11-2019
26.83 divided by 8=3.35
3.35 times 20= 60.08
Answer Link

Otras preguntas

Which planet is capable of having ice, liquid water, and water vapor on its surface? A. Mars B. Earth C. Venus D. Mercury
what is something times something to make 576
What is the answer to 10 - 5 2/3
What nation in the Western Hemisphere, right on "America's doorstep," became pro-Communist in 1959? Cuba Haiti Jamaica Dominican Republic Question #20MultipleCh
please help me on both I need help
what do floodplains,sandbars and river deltas have in common?
what is the fraction represented by 0.1 repeated
Elk herds in Yellowstone National Park are herbivores that browse on the available vegetation. Which factor is critical to ensuring stability in this ecosystem?
singapore is located on what peninsula
Which substance does the chemical formula C6H12O6 represent? simple sugar, water, table salt, or carbon dioxide Please answer quick!!!