azaelmurgo200013
azaelmurgo200013 azaelmurgo200013
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

a gallon of moo milk cost $5.12 what is the price in dollars of 8 oz of moo milk

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 26-11-2019

Answer:

$0.32

Step-by-step explanation:

We have to know the conversion factor between gallons and ounces.

How many ounces are there in 1 gallons?

There are 128 ounces in 1 gallons

So, 1 gal = 128 oz

Now, 1 gallon cost 5.12 or we can say 128 ounces (oz) cost 5.12.

How much is 1 ounce??

We divide $5.12 by 128, to get:

5.12/128 = $0.04 per ounce

So, 8 ounce would cost:

0.04 * 8 = $0.32

Answer Link

Otras preguntas

A number is 7 tens more than 624. What is the number
why was a war going to be difficult for the colonists
Which of the following "spheres" is NOT involved in the water cycle? A. biosphere B. exosphere C. atmosphere D. hydrosphere
What is 51.5% of 845 million
-2/3-5/6= write in simplest form
A group of words that contains a subject and a predicate but does not express a complete thought is called a main clause. True or False
The United States placed nuclear missiles in this country, causing Russia to place some in Cuba. France Great Britain Turkey Iraq
Which of the following events occurred during the French and Indian War?
What is a sample treated like other experimental groups except no variable is used?
x+5 divided by 3 = 7 show work