vanawere7113 vanawere7113
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

If the cost 12 oranges is $6 and someone wanted to know the price of 1 orange. What vocabulary word represents the cost of that one orange? A. Ratio B. Rate C. Unit rate D. Equivalent ratio

Respuesta :

21savannahsimmons
21savannahsimmons 21savannahsimmons
  • 22-11-2019

Answer:

Ratio

Step-by-step explanation:

12 oranges

divided by 6 is 2$

2$ for 1 orange

2:1

Answer Link

Otras preguntas

I think no one can answer this...What is 8377×715=
describe a pattern you see in your list that you can use to determine whether a larger number such as 1,276,549 is divisble by 5
how do you write -5.09 repeating as a fraction
Lee's fifth-grade class has 1.4 times as many students as Fred's. If there are a total of 60 students , how many students does Fred's class have? How many stude
help pls i do not know how to find out the ans
How did war help women to achieve a greater independence in society
What makes the stars Exist?
how important is reproduction in containing the cycle of life on earth
Describe the appearance of a plant that grows in soil that is potassium deficient
Which botany phenomenon is primarily based on an understanding of physics