kristinaluvsu kristinaluvsu
  • 24-11-2019
  • Mathematics
contestada

3/5 pound of jellybeans costs 3.50. Jasmine buys 4 4/5 pounds of jellybeans , hows much does jasmine spend?

Respuesta :

kirrad1116 kirrad1116
  • 24-11-2019

Answer:

$28

Step-by-step explanation:

4 4/5 is 24/5. Then you take and divide 24/5 by 3/5 and get 8. Take 8×3.50 and get $28

Answer Link

Otras preguntas

A random sample of n = 16 scores is obtained from a normal population with m = 40 and s = 8. what is the probability that the sample mean will be within 2 point
If the same person served on the boards of directors of competing firms, she would be participating in:____.
What is one off the differences in how the leading and lagging strands of dna molecules synthesize?
PLEASE someone help me with this question, I’ve been stuck on it for so long :( Help is greatly appreciated! I know what the answer is ( back of my textbook) bu
if we multiply or divide both sides of a linear equation with a non zero number, then the solution of the linear equation​
Which is a personal challenge that most likely makes a person inclined to join a gang?
When nestle or mcdonald's modify their packaging to use more recyclable material, they are responding to what challenge regarding packaging and labeling?
The ____ most recent model year vehicles are excempt from emission testing each year.
The difficult part of incident _____ is the identification of data that may have been disclosed.
A molecule with the formula ab3 and a trigonal planar molecular geometry uses ________ to form its σ bonds.