klance4life123 klance4life123
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for 12.00 what is the price per pint/

Respuesta :

rr08152006
rr08152006 rr08152006
  • 25-11-2019

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

I tried to make it as simple as possible.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-11-2019

PLEASE MARK BRAINLIEST!

Answer:

$12 for 3 pints = $12 ÷ 3 pints

What does 12 ÷ 3 = ?

                  12 ÷ 3 = 4

So each pint is $4. The price per pint is $4.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

How do I Simplify 2i<6u
what was Ronald Reagans security idea peace through strength
What were the plants in the Mesozic Era?
describe the fit formula for developing cardiovascular fitness
Hyperinflation can occur when consumers show an interest in purchasing more goods. producers need more money to make and distribute goods. companies raise price
You want to determine the number of city residents who want to have 38th Street repaved. you randomly survey 15 residents who live on 38th Street. 12 want the s
What is true of a secular activity?
How did southerners resist Abraham Lincoln reconstruction plan
What is the theme and subject of a dark brown dog
what conversions need to be performed to find the number of gtts in 20 ml