the1tabari the1tabari
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

In each of the following problems, type the price per unit per oz. in blanks a. and b, then pick the best buy.​

In each of the following problems type the price per unit per oz in blanks a and b then pick the best buy class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-11-2019

1 pound = 16 ounces

80/16 = 5c per ounce

1.95/32 = 0.06c

B would be the better buy

Answer Link

Otras preguntas

Is it "Honorable" for a person to fight for money?
8. The ratio of the volume of two similar solids is 9000in': 72in'. Complete the similar solids ratio chart below. Scale Factor Ratio of the Areas Ratio of the
Jo got 16 out of 20 on her test. What is Jo's grade? Did she pass? Explain how you got your answer.​
Can someone help me the story is about roll of thunder
What are the coordinates of point B on \overline{AC} such that AB = 1/2 BC
What does sonata mean? A. musical history B. classical piece O C. large work OD a piece sung​
A child is required to use a booster seat in a car until the child is 9 years old, unless the child reach une neignt of 59 inches before ago 9 Which expression
* What is the slope of the equation 2x - 5y = 20?
Functional training is used to improve performance and includes fundamental body movements done in "real" life. What are some benefits to functional training? C
Help! This is timed!