maria01181985
maria01181985 maria01181985
  • 22-01-2020
  • Mathematics
contestada

Write and solve a problem involving money that can be solved with a multiplication equation

Respuesta :

Jamieandej
Jamieandej Jamieandej
  • 22-01-2020

Answer:

John bought 15 apples which costed $0.75 each. How much were the apples in total?

Answer Link

Otras preguntas

Write 115.9% as a fraction
Eric and Frank want to equally share 4/3 feet of rope. What length of rope should each friend get? Explain how to use a drawing to help solve the problem.
Is a starfish an arthropod ? Science is so hard! Thanks
What must sound energy move through to travel from source to receiver?
what was the largest and most decisive battle fought in indian territory
What is a compound word of a foot that is bare. Join two words from the riddle to make a compound word
What is a simple sentence using the word STAID? The sentence must make sense. Staid - ADJ - characterized by dignity and propriety; respectable
What is 1/5 of 15 pennies
15/60 as a percentage
What is the compound of the way someone will do your hair