waveymillie676
waveymillie676 waveymillie676
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Chen paid $19.60 for 3.5 pounds of turkey at the deli. Which is the cost per pound?

A.
$5.02

B.
$5.06

C.
$5.20

D.
$5.60

Respuesta :

cammyla
cammyla cammyla
  • 24-01-2020
You have to divide $19.60 by 3.5 to find the cost of each pound of turkey.
19.60/3.5= $5.60
Answer Link
BrainyGirlll BrainyGirlll
  • 22-12-2020

Answer:

the correct answer is d

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what mass of CO2 in grams will form 8.94 g O2 completely react?
Companies use __________ to know whether or not a region is growing enough to sustain new business.
The state of Florida passes a law requiring high school students to take an online course as a graduation requirement. This is an example of a a. reserved power
The Cotton Gin was invented by a. James Hargreaves. c. Richard Arkwright. b. Eli Whitney. d. James Watt
How many solutions exist for the given equation? 1/2(x + 12) = 4x – 1
Which question should you NOT ask during the revision process? A. Is the form consistent? B. Is the content clear? C. Is my word choice appropriate? D. Is m
a little bit of geometry how many triangles do you see
How can you tell if food has enough bacteria to cause food poisoning?
How do I find the mean absolute deviation?
Which of the following is an example of a topic that the universal theme for a particular work may cover? I. A person confronts nature. II. A person rebels agai