bhaddbhabiee001 bhaddbhabiee001
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

Broccoli costs $1.50 per pound at the store. How much money does 32 ounces of the broccoli cost

Respuesta :

bluhusky70
bluhusky70 bluhusky70
  • 24-01-2020
32 ounces = 2 pounds.

So you need to multiply 1.50 x 2 = $3
Answer Link
trez34378
trez34378 trez34378
  • 24-01-2020

Answer:No

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

{(1,3),(1,2),(3,-2),(3,-2),(3,2)} is a function?
Tom buys a new phone service. It costs $20 to install, and then costs $15 a month. Write an equation to show the cost of the phone (y) for any number of months
answer as soon as possible
Which of the following BEST describes a social contract as defined by Western philosophers in the 18th century? A. a contract that forces people to release all
HELP ASAP What is the most beneficial reason to begin investing at a young age? A. Allowing your money to grow overtime using compound interest. B. You don't ne
On a sunny day, does a bird or an aeroplane flying high in the sky cast itsshadow on the ground? Under what circumstances can we see their shadow onthe ground?
Which best describes the range of the function f(x) = { 0)* after it has been reflected over the x-axis? all real numbers all real numbers less than 0 all real
What are all the planets in the solar system
The cart travels the track again and now experiences a constant tangential acceleration from point A to point C. The speeds of the cart are 4.50 m/s at point A
let me know the answer to this oneeee