Seudónimo Seudónimo
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate turtles cost $4 at the grocery store use the fact that 16 ounces = 1 pound to help you find the cost of 1/4 pound of chocolate turtles

Respuesta :

ngolovelykids3 ngolovelykids3
  • 25-01-2020

Answer:

2

Step-by-step explanation:

the answer is =2cause 1/4*4

Answer Link

Otras preguntas

Who was the first person that invented music???
NEED ANSWER/STEPS A.S.A.P |x| > 5
two x and y particles have the following composition.X: 17 proton 18 neutron 18 electronY: 17 proton 18 neutron 19 electronwhat is relationship between two elem
If 6% is deducted from a bill, $282 remains to be paid. How much is the original bill?
What is the value of the function f(x) = 3(4 − x) when x = 7? 33 9 –9 –21
how do you think dance styles were created?
You sprinkle 5 grams of sugar on your cereal. Sugar has a density of 1.59 g/cm³. What is the volume of the sugar you put on your cereal?
Why is it helpful to focus on a problem to help you find a topic
Please help if you can
Evaluate each expression when k=2 8k—2 PLS EXPLAIN HOW TO EVALUATE