setonalexia
setonalexia setonalexia
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

A 20-pound bag of dog food costs $16. What is the unit price per pound? ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-01-2020

Answer:

0.8

Step-by-step explanation:

To calculate the cost of any item per pound, divide the cost of the item by its weight in pounds: cost ÷ pounds = cost per pound.

Hope This Helped!!

Ver imagen Аноним
Answer Link
1234alex101
1234alex101 1234alex101
  • 16-12-2020

Answer:

0.8 is the unit price per pound

Step-by-step explanation:

If you divide the price ($16) by the amount (20 pounds) then you will get the unit price per pound (0.8)

So, 16 ÷ 20 = 0.8

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x? Explain. 12 + x=4
Which describes a characteristic of civilization?
∠1 is complementary ∠2 and ∠1=62°. Find m∠2.
Need help please! Math question!
Write the equation of the line that passes through (3,-2) and has a slope of 4 in point-slope form. ( O y + 2 = 4(x - 3) Oь y - 3 = 4(x + 2) Ос x - 3 = 4y + 2)
What does Spitz do? Why is this significant?
Based on your calculations in Activity 3.7B, what are the rates of seafloor spreading for the North Atlantic basin ______cm/yr
Jamie is hiking up a small mountain. He climbs up at a constant rate of 300 feet/hour until he reaches the peak at 1,500 feet. After that, he hikes down at the
According to Adam Smith, how do specialization and the division of labor lead to market exchange?​
During Reconstruction, what was a belief of the Radical Republicans?