Anika215
Anika215 Anika215
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-pound box of candy cost $8.00. What was the cost per ounce (1 pound= 16 ounces)

A) $0.25
B) $0.50
C) $0.80
D) $0.20

Respuesta :

aylakberg aylakberg
  • 26-01-2020

Answer:

A: $0.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Please solve equations by completing square
how could a person  in the provinces be granted roman citizenship
Would there be a problem or a major event in a horror story?
I need help on this question please help?
Hey there this is Japanese What is the meaning of :1) sugoi2) takai
Rationalize the denominator and simplify-[tex] \frac{ \sqrt{6} }{ \sqrt{3} - \sqrt{2} } [/tex]
What is the algebraic expression for this story problem?A tank is filling with water from a natural spring well. Two days ago the water was 10 feet deep, and ye
Write y=2x^2+8x+5 in vertex form. Please
.MOV' extension refers usually to what kind of file?
why might someone want to flee to afghanistan to seek a home in a new country