TayAi7dRi8nefni
TayAi7dRi8nefni TayAi7dRi8nefni
  • 22-06-2016
  • Mathematics
contestada

Terrell's mom paid $27 for 18 juice boxes for the party. at that rate, how much would she pay for 24 juice boxes?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 30-06-2016
This is an item involving the use of ratio and proportion. The ratio between the the cost and the number of juice boxes should always be equal. With this,  
                                ($27 / 18 juice boxes) = (x / 24 juice boxes)
Solving x from the equation gives x = 36. Thus, 24 juice boxes cost $36. 
Answer Link

Otras preguntas

CH3(CH2)12COOH Write the total number of atoms on of that element in the compound.
The inherent problem with a series circuit is that it cannot be used effectively on board to service more than __ electrical appliance. Answer - 1
-4(x + 7) + 2(2 + x) = -20
which of the following is the cartoonist, Thomas Nast, NOT known for drawing a) santa clays as a chubby white bearded gift giver b) national symbols such as the
they watches are very expensive. they are sold only in the most exlusive shop chang in past participle​
The expression “allow the pasta to cook for five minutes “ requires the listener to extract the information of what
What best defines the Constitution?
a duck spends about .45 of a day sleeping. how much hours does a duck sleep each day
Answer these questions please
Yama stated that △≅△white up pointing triangle , k l m , approximately equal to white up pointing triangle , p l n by the HL Theorem. What mistake did Yama make