phondieStrach
phondieStrach phondieStrach
  • 22-06-2016
  • Mathematics
contestada

Organic milk costs $2.52 per half gallon. at this rate, how can the price of 4 gallons of organic milk be determined?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 30-06-2016
This problem is an another case which makes use of the concept of ratio and proportion. The ratio $2.52 per 0.5 gal should be proportional to the price of 4 gallons of milk. Let x be the price,
                      ($2.52 / 0.5 gallon) = (x / 4 gallons)
The value of x is 20.16. Hence, the price of 4 gallons of organic milk is $20.16. 
Answer Link

Otras preguntas

If the nth term of a sequence is 12n+2 what is the 7th term
what's the meaning of THEODORA?
How many grams of water are produced when 2.50 mol oxygen reacts with hydrogen?
The basic food of a plant is _____. produced by chloroplasts produced by mitochondria received through the roots
Use the two patterns below add 5: 5,10,15 ADD 3: 3.6.9 What are the first four ordered pairs formed from corresponding terms of the two patterns? Please Help!!
Who invented the washing machine and in which country?
2/3 of the product of 3/8 and 16
Please answer quickly!!!! I really need it! Whoever answers first gets BRAINLIEST ANSWER!!!!!!!
Lord of the flies: Why were the boys half-relieved and half daunted by the beast? Please explain.
If the Kelvin temperature of a gas is tripled and the volume if doubled, the new pressure will be ___. A. 3/2 the original pressure B. 1/6 the origina