janeferns99p037ke janeferns99p037ke
  • 23-02-2020
  • Mathematics
contestada

8
5 kg of sugar costs £3.50.
Ellie buys 3 kg of sugar.
Work out how much Ellie pays.

Respuesta :

ogundeji87 ogundeji87
  • 23-02-2020

Answer:

2.1 £

Step-by-step explanation:

5kg = 3.5£

3kg = X £

5X =  10.5

X = 2.1 £

Ellie pays 2.1£

Answer Link

Otras preguntas

What is the answers for ven conmigo 1 page 22, 23, 24
Help please please please please
discuss five challenges you encountered while doing this research about teenage pregnancy​
12 30-(9+42) 10|-|-6|
Besides providing warmth, how might Cabeza's four fires have helped him stay alive
The length of a rectangle is six more than triple the width. If the perimeter is 156 inches, find the dimensions.
Calculate the pressure, in atmospheres, of 4.0 mol of helium gas in a 15.0 L container at 29 degrees Celsius. Please show your work in order to receive credit.
EXPLAIN THE WORKING OF A HYDRAULIC BRAKE
3 Which of the following signal words means that information is important? O EXTERNAL TOOL Course Access O O such as later above all
A country produces only bananas and robots. If it produced only bananas with all its available resources, it could make 60 million units. If it produced only ro