smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

An apple costs twice .
as much as a banana.
If apples sell three for
$0.96, how much will
eight apples and ten
bananas cost?​

Respuesta :

dancegirllizzie
dancegirllizzie dancegirllizzie
  • 24-02-2020

Answer:

$12.64

Step-by-step explanation:

.96/2 = .48: bananas cost $0. 48

$0.98 x 8 +$0.48 x 10

$7.84 + $4.80

= $12.64

Answer Link

Otras preguntas

How did Fredrick Douglass justify abolishing slavery? Use 2 examples from the classwork to explain your response. (RACER RESPONSE) *
Which agency would investigate a medication with a fraudulent claim on its label? a. Underwriters Laboratories b. American National Standard Institute c. Amer
Where was the center of this new music in New York City?
of these three types of electromagnetic waves which has the longest wavelength?A. ultravioletB. visibleC. infraredD. It all will have the same wavelength ​​
What is the mass of 2.49 moles of sucrose?
What is the effect of Douglass’ descriptions of the rivalry slaves hold over their masters? What do these descriptions express about the slave’s experience and
Identify two reasons that could lead to a shift away from Indonesia as a manufacturing center. Video: Planet Money Makes A T-Shirt
In the early 1900s, after the emperor was overthrown, what two political parties emerged in China?
What does the Reformation mean?= HISTORY MEANING
The only room that is large enough is ……… large conference room. A. the B. a C. an D. it