smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

Is the statement true or
false?
Each piece of fruit costs
the same when 6
apples sell for $0.96
and 8 oranges sell for
$1.28. ​

Respuesta :

anna12348034 anna12348034
  • 24-02-2020

Answer:

True

Step-by-step explanation:

You do 0.96÷6=0.16

And 1.28÷8=0.16

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Annexation: The Lone Star State:Question 9 What incident sparked the U.S.-Mexican War? A. Mexico would not acknowledge Texas' Independence which made the US ang
What 3 variables were changed in the pendulum experiment?
Find the value of the following expression 100 - 2(x + 5) when x = 10 *
brainliest for a right answer​
Explain in four sentences. How the Treaty of Versailles in 1919 (End of WWI) led to Hitler's rise to power in the 1930's.
can u help me the question is: find the value of x for each equation below and the numbers is -x+3=3x-21.5x-3=2.25x-1/3x+2=3x-1​
In ΔFGH, f = 1.8 inches, h = 4.7 inches and ∠H=76°. Find all possible values of ∠F, to the nearest 10th of a degree.
Need some help, please! :D
For every gene, how many alleles do you typically have in total?
Monopolies are inefficient compared to perfectly competitive firms because monopolies produce output with average total cost exceeding average revenue produce o