dianelyz2812
dianelyz2812 dianelyz2812
  • 26-02-2020
  • Mathematics
contestada















A type of ribbon costs $0.32 per yard.

How much do 4.5 yards of the ribbon cost?

Respuesta :

sirrandom27
sirrandom27 sirrandom27
  • 26-02-2020

Answer:

1.44$ I believe. .........

Answer Link
goddessboi goddessboi
  • 26-02-2020

Answer:

$1.44

Step-by-step explanation:

Set up a proportion and solve -> 0.32/1=x/4.5

Cross multiply -> 1.44=1x

1x is the same as x, so x=1.44

Therefore, 4.5 yards of the ribbon will cost $1.44

Answer Link

Otras preguntas

Anne Sullivan was Helen's primary teacher? taught Helen to speak?
(4xz)³-2xy x= 2 y=(-4) z= 1 plz help it's for homwork.​
M is between N and O and NM = 25, MO = 3x - 5, and NO = 5x + 2. Find x=
Juan _________ en mi clase. (estudiar) Los estudiantes _____ aquí. (comer) Luisa __________ buenos artículos. (escribir) Yo ____________ un libro mexicano. (rec
in what five ways is ghana different from UK.need it urgently please ​
PLEASE HELP!!! 4) Jamie is interested in taking dance lessons. She will have to pay $35 for ballet shoes and an additional $20 per hour, h, for lessons. Write a
Multiply 4√2 x 6 √18
PLS HELP ASAP Forest A consists of only Oak trees and Forest B has Oak trees, Maple trees, and some pine trees. Which of the following is true? Question 3 opti
help is appreciated thank you
6+ ? +12-2= 30 a) 10 b) 11 c) 14 d) 12