sanchezmakayla51 sanchezmakayla51
  • 22-03-2020
  • Mathematics
contestada

Brand A has a pack of 28 pencils for $4.19. Brand B has a pack of 72 pencils for $9.12.
Find the unit price for each brand

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 22-03-2020

Divide total price by number of pencils in the pack:

Brand A: 4.19 / 28 = 0.149 per pencil

Brand B: 9.12 / 72 = 0.127 per pencil

Round the answers as needed.

Answer Link

Otras preguntas

829 to the nearest ten
14 gal/sec = ____ qt/min ? please show work(:
What land is considered to be Palestine?
round each number to the specified place207,689  ten thousands507,378  millions3,422,087  thousands19,499,890 millions
What's 6yz+2yz-8yz???? Please help me
-4x+7=11 I need some to explain
two times the least of three consecutive odd integers exceeds three times the greatest by 25. what are the integers?
Explain how you can use place-value patterns to describe how 50 and 5,000 compare.
Points A, B and C are collinear. Point B is between Point A and Point C. Find the length of BC if BC=3x-2, AB=12, and AC=5x+2.
What is a polygon with four sides and four angles. All four sides are equal. None of the sides are right angles. Please help.