hilariezenobia hilariezenobia
  • 22-03-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate for a 13 ounce box of cereal that costs $3.99

Respuesta :

najeeb0
najeeb0 najeeb0
  • 03-06-2020

Answer:

.31

Step-by-step explanation:

You do 3.99 divided by 13 to get the price of one

Which is the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

a hot air balloon has a volume of 99 L at 15°C. to what temperature must be heated to raise its volume to 1200 L ,assuming the pressure remains constant? T =.
The president of the Senate is the a. majority leader. c. vice president. b. minority leader. d. Speaker.
an experiment consists of flipping a fair coin and rolling a fair die. How many possible outcomes have a head and an even number? PLEASE HELP ME! thank u
what waves are part of the electromagnetic spectrum
With more than ____ predefined color schemes, Word provides a simple way to select colors that work well together.
_______ down and go to sleep. A. Lain B. Lie C. Lay D. Laid
Acts of terrorism that a contry commits against defenseless victims are known as
What is social security?
In recent years, millions of Chinese workers have moved from _____________ areas to _____________ areas. a. urban; rural b. coastal; mountain c. rural; urban
Which line of dialogue from Act III, scene i of Romeo and Juliet most foreshadows that Mercutio’s death will lead to other tragic events in the story? Benvolio: