hilariezenobia hilariezenobia
  • 22-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 13 ounce box of cereal cost $3.99. What is the unit price per pound?

Respuesta :

emyvera27
emyvera27 emyvera27
  • 22-03-2020

Answer:

.31

Step-by-step explanation:

You do 3.99 divided by 13 to get the price of one

Which is the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

four words that contain the small word which means the opposite of ''out
How many molecules of H20 are there in 1.0 g of H20?
What is the reciprocal of 9/10 as a mixed numeral?
what is the more common name for an angle measurer
How can you determine if two ratios are equal or equivalent?
What is the most abundant gas in the universe?
World War I was primarily sparked by which man’s assassination?
65+23...Use rounding or compatible numbers to estimate the sumWhat is the answer?
consider the decimal 0.101001000100001000001...do u think this decimal represnts a rational number why or why not
What is the most abundant gas in the universe?