yasairaguzman
yasairaguzman yasairaguzman
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

Darris bought 4 scissors and 2 glue sticks. Each scissor cost $5 and each glue stick cost $1.
How much did he pay?
​

Respuesta :

kimberly0470
kimberly0470 kimberly0470
  • 23-03-2020
He would have spent $22. Because 5x4=20 and 2x1=2 so add those together and that will equal $22.
Answer Link

Otras preguntas

Which landforms go into which category? Fan, Dunes, Rockfall, Sea caves, sea stack, sandbar Gravity Wind Wave Action - - - - - - -
What type of number is 1024?
WILL GIVE 20 POINTS!!!!!! Dr. Rashad performed an experiment to test whether she could cure a dangerous disease in mice. She found that her cure worked. Other
What is the preposition in the following sentence? As I look through the card rack at the drugstore, I’m drawn to the humor section.
how issues in one area of the world can cause conflict in other areas
What is the main idea of the article procrastination nation
PLZ HELP URGENT!!!!!​
How long do Eddie and Marguerite spend together in heaven?
true or false a bass guitar needs a speaker to hear well
WHAT DID THE FRENCH DO IN THE FRENCH AND INDIAN WAR ANY WHY