nataliesanchez1704 nataliesanchez1704
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

mia can purchase a 40 ounce jar of peanut butter for 5.20 or a 15 ounce jar for 2.70 how much does mia save per ounce by buying the 40 ounce jar

Respuesta :

Tir3dKat
Tir3dKat Tir3dKat
  • 23-03-2020

Answer:

Mia could save 20 cents if she buys the 40 ounce jar of peanutbutter. If she bought Two 15 ounce jars of peanutbutter, it would cost 5 dollars and 40 cents; and it would be 10 ounces less than the 40 ounce.

Answer Link

Otras preguntas

how do you solve 3 q+2(q+1)
A bag contains 3 red marbles, 1 green one, 1 lavender one, 3 yellows, and 2 orange marbles. How many sets of five marbles include at most one of the yellow ones
What is half way beetween 15 and 37
What is 8 divided by 91.7 in Long division
What element on the periodic table is a radioactive gas with 136 neutrons
According to the central dogma, what is the relationship among DNA, RNA, and proteins?
why are highland regions considered a climate region
what is 360 in the ratio 1:8?
Ratio of ducks to geese is 14 to 42. In winter there are 7 times fewer geese, but the number of ducks do not change. What is the ratio of ducks to geese in the
Which description of the Japanese feudal pyramid is correct? A. samurai at the top, daimyos in the middle, shoguns at the bottom B. samurai and daimyos at the t