Kinge145 Kinge145
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Five boxes of crackers cost $9.at this rate how much do 20 boxes cost

Respuesta :

fermeroben
fermeroben fermeroben
  • 24-03-2020

Find how much 1 box costs by dividing.

9 ÷ 5 = 1.80

Now, multiply 1.80 by 20.

1.80 × 20 = 36

Answer:

20 boxes of cookies costs $36.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-03-2020

Answer:36$

Step-by-step explanation:So what you have to do is divide 20 by 5 and you get 4.Then multiply 4 by 9 and you  answer is 36.

Answer Link

Otras preguntas

pls give me the correct answer and solution thank you​
Which of the following expressions are equivalent to a x + y + z?​
Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
When English-speaking Canadian children were taught only in French during their early school years, researchers found that they experienced a(n)
Why do some people in the music industry still prefer analog music storage? Analog introduces background noise to the original recording. Analog devices record
do yal'l want to be frineds
3 What is 6 5 rounded to the nearest whole number
The sun and stars give off radiant energy. Observation of a star's radiant energy enables us to study the star’s composition and which other factor?.
(Brainliest!!) 2+2 i was dared to do this so just answer LOL
Do you think students should shape their college education around what they’re passionate about or what makes them money